Home
Welcome & History
News & Updates
Call for papers
Special IET CDT issue
Online Registration
Paper Submissions
Referees login
Committees
Sponsors
Contacts
Student Grants
 
Programme
Keynote Talks & Tutorials
Exhibition & Demo Sessions
 
Venue
Accommodation & Hotels
Welcome Reception
Banquet & Excursion
Travel & Maps
About Newcastle
Local Restaurants
Practical Information
 
Photos
Simon Moore's Photos

Symposium Organisation

General Co-Chairs:   Alex Yakovlev (Newcastle University, UK)
John Bainbridge (Silistix.com)
Programme Co-Chairs:   Kees Goossens (NXP Semiconductors)
Davide Bertozzi (UniversitÓ degli Studi di Ferrara)
Finance Chair:   David Kinniment (Newcastle University, UK)
Local Arrangements Co-Chairs:   Albert Koelmans (Newcastle University, UK)
Fei Xia (Newcastle University, UK)
Tutorials Chair:   Alex Bystrov (Newcastle University, UK)
Exhibits Chair:   Graeme Chester (Newcastle University, UK)
Publications Chair:   Luca Carloni (Columbia University, USA)
Sponsorships Chair:   Gordon Russell (Newcastle University, UK)
Industrial Liaison Chair USA:   Marly Roncken (Intel)
Industrial Liaison Chair Europe:   Pascal Vivet (Commissariat Ó l'╔nergie Atomique)
Publicity Chair:   Srinivasan Murali (Stanford University, USA)
Web Chair:   Ian Clark (Newcastle University, UK)
Invited Speakers Chair:   Simon Moore (University of Cambridge, UK)
Registration Chair:   Yvonne Turnbull (Newcastle University, UK)
Conference Secretary:   Helen Barber (Newcastle University, UK)
IEEE Liaison:   Tony Davies (IEEE Region 8 Past Director)
Student Representative (incl. IEEE Student Branch):   Crescenzo D'Alessandro (Newcastle University, UK)
Technical Program Committee:   Alex Yakovlev (Newcastle University, UK)
Frederic Petrot (TIMA, Grenoble, France)
Shashi Kumar (Jonkoping U. Sweden)
Adam Donlin (Xilin, USA)
Alberto Sangiovanni-Vincentelli (Berkeley, USA)
Anand Raghunathan (NEC C&C Labs, USA)
Axel Jantsch (KTH, Sweden)
Bill Lin (UCSD, USA)
Matthias Blumrich (IBM Research, USA)
Brian Towles (D. E. Shaw, USA)
Chita Das (Penn State, USA)
Davide Bertozzi (University of Ferrara, Italy)
Eby Friedman (U. Rochester, USA)
Giovanni De Micheli (EPFL Lausanne, Switzerland)
Hoi-Jun Yoo (KAIST, Korea)
Jens Sparsoe (DTU, Denmark)
Kees Goossens (NXP, Netherlands)
Avinoam Kolodny (Technion, Israel)
Luca Benini (University of Bologna, Italy)
Li Shang (Queen's U., Canada)
Luca Carloni (Columbia, USA)
Pol Marchal (IMEC, Belgium)
Jari Nurmi (Tampere U. Tech., Finland)
Partha Kundu (Intel, USA)
Li-Shiuan Peh (Princeton, USA)
Petru Eles (Linkoping U., Sweden)
Philippe Martin (Arteris, France)
Radu Marculescu (CMU, USA)
Ran Ginosar (Technion, Israel)
Riccardo Locatelli (STM, France)
Robert Mullins (Cambridge, UK)
Shinobu Fujita (Toshiba, Japan)
Steve Furber (Manchester, UK)
Tapani Ahonen (Tampere, Finland)
John Bainbridge (Silistix, UK)
Andreas Hansson (Eindhoven University of Technology, Netherlands)
Fabien Clemirdy (CEA-LETI, France)
Karam Chatha (Arizona State University, USA)
Srinivasan Murali (Stanford University, USA)
Twan Basten (Eindhoven University of Technology, Netherlands)
Sudhakar Yalamanchili (Georgia Institute of Technology, USA)
Marcello Lajolo (NEC C&C Labs, USA)
Drew Wingard (Sonics, USA)
Lotfi Mhamdi (T.U. Delft, Netherlands)
Gerard Smit (University of Twente, Netherlands)
Federico Angiolini (University of Bologna, Italy)
Carlos Valderrama (FacultÚ Polytechnique de Mons, Belgium)
Wayne Wolf (Princeton, USA)